سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش.

استان کهگیلویه و بویراحمد. سرزمینی بکر با آب و هوای چهار فصل در میان کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس. در جنوب غربی ایران، با تنوع آب و هوایی، کوه، رود، جنگل، دشت، چشمه، آبشار و گل‌های دیدنی است.

مرکز این استان شهر یاسوج می باشد. که فاصله آن تا اصفهان 325 کیلومتر است. که در حدود 4 ساعت و نیم می باشد. شهر یاسوج به دلیل جاذبه های طبیعی، توریستی و گردشگری. به عنوان پایتخت طبیعت ایران شناخته شده است.

این شهر با زیبایی های چشم نواز در دامنه های دنای شرقی قرار گرفته. و به واسطه این زیباییها و آب وهوای مطبوعش. هر ساله در فصل بهار و تابستان، پذیرای گردشگران وعلاقه مندان به طبیعت است.

گرداگرد این شهر را، رودهای خروشان، آبشار مهریان و کوههای سر به فلک کشیده دنا با پوشش جنگلهای بلوط و بنه فرا گرفته است.

 

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
نقشه راه اصفهان تا تنگه کبوتری
سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
نقشه راه اصفهان تا تنگه کبوتری

 

جاذبه های شهرستان یاسوج

از جمله جاذبه های این شهرستان را می توان از: آبشار یاسوج، آبشار تنگ تامرادی، تنگ گنجه ای، تنگ سریز، تنگ مهریان(تنگه کبوتری)، آب هر کاکان، رودخانه بشار یاسوج و پارک های مهرورزی و ساحلی نام برد.

در این سفرنامه  به جاذبه گردشگری تنگه کبوتری شهر یاسوج می پردازیم. در مسیر جاده یاسوج به کاکان  تنگه ای بسیار زیبا و سرسبز به نام تنگ دو آب چشمه چنار  قرار دارد .

موقعیت جغرافیایی

اگر از تنگه سمت چپ جاده به سمت بالا حرکت کنیم. نهر خروشانی در آن جاریست که این نهر از قله های شرقی رشته کوه دنا سرچشمه می گیرد. ارتفاع این منطقه از سطح دریا 2000 مترمی باشد. و موقعیت گیتایی جغرافیایی آن 30 درجه و 42 دقیقه عرض شمال و 51 درجه و 33 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ می باشد.

عبور از تنگه مستلزم چندین بار عبور از آب نهر خواهد بود. چرا که با چند متر پیاده روی در هر سوی نهر، مسیر پیاده روی به صخره های مجاور نهر منتهی شده. و ناگزیر به انتخاب سوی دیگر نهر برای پیاده روی خواهید بود. و در ادامه به تنگه بسیار زیبایی به نام تنگ کبوتری می رسیم. که عرض این تنگ به کمتر از ده متر می رسد.

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی تنوع درختانی نظیر سپیدار، بلوط، افرا، چنار، کاج، گردو، انگور و بادام وحشی و بنه را در بردارد. درختان زیبا اطراف مسیر همچون عاشقانی به تسبیح یار مشغولند و در برابر عظمتش سر تعظیم فرود آورده اند.

رودی زیبا با کش و قوس فراوان در این دره نه چندان عمیق جاریست. آب زلال و شفاف چشمه های آن به رودخانه مهریون می پیوندد.  و از آنجا به رودخانه بشار یاسوج و رودخانه کارون در استان خوزستان می ریزد.

در وصف این تنگه زیبا همین بس که تصویری ماندگار از تابلوی زیبای طبیعت و آفرینش در ذهنمان نقش بست. و گردشگران زیادی در فصل بهار و تابستان خود را به زیباییهای این تنگه می سپارند.

این تنگه در تمامی ماههای سال دارای آب فراوان می باشد. سطح آب امسال هم تقریبا به اندازه سال گذشته بود. جاده زیبای کوهستانی و پر درخت آن به همراه صدای آب جلوه ای خاص به مسیر بخشیده است.

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
پوشش گیاهی تنگه کبوتری
سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
پوشش گیاهی تنگه کبوتری

گزارش سفر پرهیجان ما

پنج شنبه 28 تیرماه ساعت12 شب از ترمینال صفه اصفهان حرکت ما به سمت این  منطقه ی زیبا و روح بخش در استان کهگیلویه و بویر احمد شهرستان یاسوج آغاز گردید. این سفر به همراهی تورهای معروف اصفهان، سفری هدفمند با برنامه ریزی به تنگه ای زیبا در دل طبیعت بود.

در ابتدای سفر لیدرهای گروه خود را معرفی نمودند. و درمورد سفر توضیحات لازم را دادند. و برنامه سفر را شرح دادند. سپس به توصیه لیدر همه همسفران خودشان را جهت آشنایی با اعضای گروه معرفی کردند.

همسفران ما

اغلب گردشگران تحصیل کرده و شاغل بودند. ترکیبی از مهندسان و معلمان  و دانشجویان، که پس از یک هفته ی کاری به قصد تجدید قوا راهی طبیعت شده بودند. آن هم چه طبیعتی. با من همراه باشید تا با هم بشنویم از این بهشت زمینی.

با توجه به اینکه فردای آن روز پیمایشی نسبتا سنگین در پیش رو داشتیم. به توصیه لیدر پس از ساعتی شب زنده داری و گپ و گفت با همراهان همگی به استراحت پرداختیم، تا فردا سر حال به سفر خود ادامه دهیم.

درمیان راه پس از چند ساعت برای استراحتی کوتاه توقفی داشتیم. تا اذان صبح که در مسجدی با بنای زیبا در آن هوای دل انگیز ندای پروردگارمان را لبیک گفته. و روح و جان خود را درچشمه زلال یاد و عبادتش مصفا ساختیم. پس از آن دوباره راهی مسیر گشتیم.

ساعت 6 صبح به پارکینگ کنار رودخانه رسیدیم

ساعت 6 صبح به پارکینگ کنار رودخانه رسیدیم. اینجا انتهای مسیر ماشین رو بود که از اینجا تقریبا حدود 1.5ساعت تا تنگه پیمایش پیش رو داشتیم.

طلوع آفتاب در مجاورت رودخانه ای زیبا و خروشان  باهوایی روح بخش و  صدای دلنشین آب که در فضا شنیده می شد. هر گردشگر ی را مجذوب خود می ساخت.

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش

پس از یک ساعت  صبحانه آماده شد

پس از یک ساعت  صبحانه آماده شد. صبحانه ای کامل در دل طبیعتی با آسمان آبی،  هوای دلپذیر و صدای دلنشین آب  خاطره ای بیادماندنی برایمان رقم زد.

پس از صرف صبحانه همه آماده پیمایش شدیم و قبل از آن به منظور آماده شدن برای پیمایش نرمش کششی گروهی انجام دادیم.

بعد از نرمش گروهی  با تعیین سرقدم، میان قدم و ته قدم، حرکت خود را منظم آغازکردیم، تا میانه های راه دیگر توقفی نداشتیم.

حرکت به سوی مکانی وسوسه انگیز جهت کوه پیمایی در میان تپه وصخره و رودخانه ای با درختان زیبا.

 

 

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
صبحانه تور تنگه ی کبوتری
سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
نرمش صبحگاهی در تور تنگه کبوتری

نکات قبل از سفربه این تنگه

قبل از حرکت و راهی شدن به این تنگه زیبا چند نکته را مدنظر داشته باشید. در این منطقه آنتن دهی موبایل وجود ندارد. پس به صورت تقریبی با راننده زمان بازگشت را تعیین کنید. و در صورت امکان از بی سیم استفاده کنید.

در مناطقی از مسیر مجبور به عبور از میان آب هستید. پس کفش مناسب و لباس اضافی همراه داشته باشید. اگر بار اول است به تنگه می روید. بهتر است پشت سر یکی از تورهای گردشگری  حرکت کنید. چراکه راه در مناطقی تمام شده و باید مسیر عوض شود.

چالش کوهنوردی به سمت تنگه ای که حس آمیخته با ترس و هیجان را در مسیرهای پرشیب ایجاد می کرد را با خنکای آب و با  محو شدن در طبیعت  و مناظر شگفت انگیزش گذراندیم.

 

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
ورودی تنگه ی کبوتری

 

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
ورودی تنگه ی کبوتری

 

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
تنگه ی کبوتری

 

طبیعتی جادویی

هر کجای سرزمینمان که ردپایی از آب، رود و آبشار به چشم می خورد همواره طبیعتی جادویی را در کنار خود داشته است. کوه‏ ها سخاوتمندانه رودها و آبشارها را در آغوش خود پذیرفته اند و با دستان مهربانشان آن را به سمت شهرها و آبادی ها رها کرده اند.

الحق که یکی از این گنجینه های طبیعی ارزشمند کشورمان، تنگه کبوتری یاسوج  است. بعد از حدود دو ساعت به اعماق تنگه ای زیبا رسیدیم که آبی زلال و خروشان درآن خودنمایی می کرد. اینجا کمی استراحت و آب بازی کردیم و از مناظر شگفت و انعکاس صدای طبیعت لذت بردیم.

در تنگه آبشار زیبایی قرار داشت که قدری توقف کردیم و از شنیدن صدای ریزش آب و خنکای دلپذیرش بهره گرفتیم. شاید هیجان انگیزترین نقطه سفر همین جا بود، که آبی سرد با شکوه و صلابت با زیبایی بهشت گونه از بالای کوه پایین می ریخت.

واقعا دلچسب است بعد از این مسیر ساعت ها در اینجا بنشینی و با خدای خود و خالق هستی خلوت کنی. اینجا جای تعلل نبود دل و جسم و جان به آب زده و خنکای مطبوعش را پذیرا شدم.

 

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
تنگه ی کبوتری
سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
تنگه ی کبوتری

مسیر برگشت

ما تا عصر در این دیار بهشتی بودیم،  سپس رهسپار مسیر برگشت شدیم. ساعت 1.5 ظهر  به پارکینگ رسیدیم. پس از شست و شوی صورت و تعویض لباس و اقامه نماز ظهر و عصر در کنار رودخانه و با  لذت شنیدن صدای آب  در جمع دوستان نهار خوردیم  و ناملایمات و خوشیهای سفر را به دست آب سپردیم  و پس از ساعتی استراحت  به قصد بازگشت به اصفهان، سوار اتوبوس شدیم.

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
نهار در تنگه ی کبوتری
سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
نهار در تنگه ی کبوتری

در مسیر برگشت، پس از طی چند ساعت  برای استراحت و صرف عصرانه توقفی داشتیم. ساعت 10 شب به اصفهان رسیدیم.

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
پذیرایی تور تنگه ی کبوتری

سفر به پایان رسید

سفر به پایان رسید اما آنچه مهم است این است که پس از سفر چه چیزی به همراه آوردیم و چه خاطره ای ثبت کردیم. خاطره خوش این سفر چنان در ذهن و روحمان نقش بست که بلافاصله به فکر برنامه ریزی، برای سفر مجدد  افتادیم.  ما آن شب را با خاطرات خوش سفر به خواب رفتیم و…

 

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش
همسفران تور تنگه ی کبوتری

سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخشهمسفران تور تنگه ی کبوتری

 

نویسنده وگردآورنده: مهتاب سلیمانی

 

13 thoughts on “سفرنامه تنگه مهریان تفرجگاهی آرامش بخش

 1. خیلی صمیمانه و روان بود ان شاءالله ایرانگردی های بعدیتو بخونیم و همراه باشیم….از ایران تا جهان..?

 2. چه طبيعت قشنگی
  چقدر توصيفات قشنگی از این منطقه توی متن آورده شده
  ممنون از مطالب خوبتون

 3. چ زیبا توصیف و تشریح کردی سفر ب همچین منطقه بکر و زیبا وبا داشتن کوه دشت رود و جنگل ودیگر جاذبه های تفریحی….با تشریح و بیان شیوا شما مارا هم تشویق ب سیاحت از این منطقه گردشگری زیبا کرده …..باتشکر فروان

 4. بنام خالق زیبایی ها
  تصاویر زیبای طبیعت بکر بهمراه توضیحات روان و پرجاذبه شما موجب میشود بیننده خودرا در ان بهشت زیبا تجسم کند

 5. بسیار جای با صفا و زیبایی است باید به کشورمان افتخار کنیم که چنین جاهای باصفای همچون بهشت داریم

 6. بسیار زیبا و دل انگیز نوشته شده همراه عکس های جذاب
  لذت بردم از قلم زیباتون تشکر??

 7. با سلام خانوم سلیمانی عزیز :سفرنامتون خیلی عالی بود در مورد این جای دیدنی و زیبا به خوبی توضیح داده شده بودونکات قابل توجهی رو درج کرده بودین من که تا حالا نمیدونستم همچین جای به این قشنگی هم هست به قول شما یه قسمتی از بهشت خدا.سپاسگزارم.موفق باشید.

 8. در این هوای گرم و آزاردهنده، با توصیفهایتان خنکای تنگه کبوتر را لحظاتی نصیب ما هم کردید! و حسرت دیدن آنجا را. و خیالش را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *