سفرنامه روستای لافت قشم

سفرنامه لافت-گردشگری ایران زیبا

سفرنامه روستای لافت قشم

سفرنامه روستای لافت قشم

هر وقت این تصویر را میدیدم. آرزو میکردم روزی از نزدیک این ترکیب بی نظیر بادگیر، نخل، دریا و لنجهای لمیده  بر ساحل را ببینم. و اکنون اینجا  لافت، شمال غربی جزیره قشم.

از کوچه های باریک و معروف میگذریم. زندگی در اینجا هم مثل همه جای دیگر میگذرد. شاید ساده تر، شاید سخت تر. مسجد سفید و زیبا با چهار مناره و هلال ماه بر روی آنها. مدرسه ساده و خانه ها و مغازه های ساده. از همه میگذریم تا  به حلقه های طلایی میرسیم.

حلقه های چاه

ماجرای این حلقه های چاه از این قراراست. که در روزگاران قدیم که دسترسی به آب شیرین به سادگی امکان پذیر نبود. این چاه های آب حکم طلا را برای مردم منطقه داشت. در لافت ۳۶۵ حلقه چاه آب شیرین به اندازه روزهای سال وجود داشت. که مردم هرروز روی یکی از آنها را برمی داشتند و استفاده می کردند. و در پایان روز رویش را میپوشاندند تا ۳۶۵ روز دیگر.  که البته امروزه تنها به جایی نه چندان تمیز برای بازدید تبدیل شده است.

سفرنامه روستای لافت قشم

قلعه پرتغالی ها

کنار چاه های طلایی، از تپه ای بالا رفتیم. وهنگام بالا رفتن آقا یوسف دیوار فرسوده ای از سنگ لاشه  را بعنوان قلعه پرتغالی ها نشانمان داد. بازهم داستان  پرتغالی ها و قلعه شان… اما خودمانیم در  انتخاب محل برای ساخت قلعه هایشان واقعا  سلیقه داشتند. بهترین و مرتفع ترین نقاط جزیره را انتخاب می کردند. اما ای کاش میراث فرهنگی برای حفظ این آثار که گویای بخشی از تاریخمان است، همت بیشتری به خرج می داد.

وقتی به بالای تپه رسیدم و سربلند کردم، پوستری را دیدم که همیشه منتظر دیدنش بودم. زیبا تر از تصویر….. همراه با نسیم ساحل و تابش خورشید. رقص نخلها و صدای باد که در بادگیرها میپیچید. و از هرکدام که میگذشت چیزی میخواند…. نوایی فراخور حال صاحبخانه.

بادگیرها

بادگیرها در عین شباهت با هم متفاوتند. تفاوتهایی در نهایت ظرافت. در نقوش بادگیرها…هرچه نگاه میکنم، چشمانم سیر نمی شود. نگاهم را از فراز بادگیرها به پای آنها آوردم. به حیاط های کوچک، به خانه های ساده بدون هیچ تزیینی، به کوچه های باریک گلی و آدمهایی که به  سادگی خانه ها و به سر بلندی قامت بادگیرها ایستاده اند.

ارسال شده از لادن محتشم

 

سفرنامه روستای لافت قشم

مسابقه بزرگ سفرنامه نویسی ایران زیبا

ایران زیبا در نظر دارد مسابقه بزرگ سفرنامه نویسی ایران زیبا با جوایز زیر برگزار نماید

 1. نفر اول ۷ میلیون ریال اعتبار سفر
 2. نفر دوم ۵ میلیون ریال اعتبار سفر
 3. نفر سوم ۲ میلون ریال اعتبار سفر
 4. و تا نفر دهم یک سفر یک روزه

شرایط سفرنامه

 • بیشتر از 300 کلمه در هر پاراگراف
 • اجتناب از متون محاوره ای
 • اجتناب از نام بردن از آژانسها و افراد
 • حداقل دو تصویر مرتبط با مقصد سفر
 • در تصاویر صورت افراد محو و مات باشد
 • عکس کارت ملی و شماره تلفن نویسنده
 • رعایت نکات ویراستاری و علامت گذاری
 • جملات کوتاه و هر جمله بیشتر از 20 کلمه نباشد

نحوه انتخاب برندگان:

سفرنامه های منتخب به مدت یک ماه در سایت ایران زیبا قرار داده شده و بر اساس میزان بازدید کنندگان نفرات برتر انتخاب می گردد.

آخرین مهلت ارسال آثار 30 مرداد
‼هر چه زودتر سفرنامه ارسال گردد زمان بیشتری در سایت خواهد بود لذا در اولین فرصت سفرنامه ارسال گردد.

لطفاً صرفاً سفرنامه ها را در تلگرام ارسال فرمایید:
@iran_ziba_com
۰۹۱۳۸۳۷۴۰۱۰ میرزایی
@iraneziibaa

بازدید این صفحه تا 11 مرداد97 ساعت 12:8 : 17 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *