سفرنامه شوشتر

تصویر سازه آبی شوشتر

سفرنامه شوشتر 

سفرنامه ی شوشتر: درایام تعطیلات نوروز 97 فرصتی دست داد، به اتفاق یکی از دوستانم، به جنوب ایران شهر شوشتر به همراه تور سفر کنم. هرگز تصور نمی کردم، این سفر کوتاه مدت، برایم این قدر خاطره انگیز و به یادماندنی بشود. چرا که این سفر برای من سیاحتی بود؛ در تونل زمان و سیر در دوران چند هزار ساله ایران باستان.

شب هنگام؛ آن زمان که ستاره ها یکی یکی در پرده آسمان نمایان می شدند؛ اتوبوس به راه افتاد. در اتوبوس پس از آشنایی و معارفه همسفران؛ همه به گفتگو مشغول شدند. از دل سیاهی جاده تنها چیزی که به چشم می خورد، نور چراغ ماشین ها بود. آرام آرام؛ سکوت نیز بر فضای اتوبوس حاکم شد؛ و خواب همسفران را در ربود.

با توقف اتوبوس و صدای راننده چشمان خود را گشودم؛ صبح شده بود و پرتوطلایی خورشید کم کم بر زمین گسترده می شد. به اطراف که نگاه کردم فهمیدم به شوشتر رسیده ایم این شهر با بافتی تقریبا سنتی ولی زیبا و نسبتا سر سبزخود نمایی می کرد.

معرفی شوشتر

شوشتر چهارمین شهر پر جمعیت استان خوزستان می باشد؛ که به دلیل وجود سازه های آبی به ثبت یونسکو رسیده است. اگر چه اوایل بهار بود؛ اما گرمی هوا را می توانستی احساس کنی. بعد از صرف صبحانه طبق برنامه اعلام شده به سمت قلعه سلاسل حرکت کردیم.

قلعه سلاسل بنایی بسیار بزرگ بازیر مجموعه های نظام ابی تاریخی شوشتر است که قدمت ان به دوران هخامنشیان میرسد. این قلعه با حیاط های بزرگ و سر بازخا نه ها وشبستان ها و…… به ثبت یونسکو رسیده است. با وجود تخریب قسمت عمده این بنا باز هم بخش های باقیمانده آن چشمگیر و دیدنی است.

یکی از جذابیت دیگر این محوطه تاریخی نهر داریون است که دیدن ان هر انسانی را به تعجب وا می دارد. همچنین از توی قلعه چشم انداز زیبای بند شادروان که قدیمی ترین پل جهان است قابل مشاهده بود.

سفرنامه شوشتر تصویر سازه آبی شوشتر
تصویر سازه آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر

یکی دیگر از آثار باستانی شوشتر یا بهتر بگویم یکی از شگفتی های آن سازهای ابی است؛ که با دیدن آن قدرت و تبحرایرانیان باستان به رخ کشیده می شود که چگونه با معماری عجیب و زیبا اب را مهار کرده و به بهترین شکل از ان استفاده می کرده ا ند این سازه

مجموعه ا ی از پل ها وبندها و اسیابهای ابی و ابشارها و تونل های عظیم هدایت اب هستند؛ که از دوره هخامنشیان تا ساسانیان جهت بهر گیری از آب ساخته اند.

از دیگرمکان های دیدنی شوشتر بند میزان است که باز به دوره ساسانیان بر می گردد. وحدود 40 هراز هکتار از مزارع این شهر را ابیاری می کرده است. که در نوع خود بی نظیر است. حتما اگر به شوشتر سفر کردید از این سد دیدن کنید.

سفرنامه ی شوشتر نمایی از بند میزان شوشتر
نمایی از بند میزان شوشتر

پایان سفر

البته این شهر جاذبه‌های فراوانی داشت که متأسفانه کم‌کم خورشید داشت غروب می‌کرد و شب با همه آرامش و سکوتش چادر سیاهش را پهن می‌کرد و به ما گوشزد می‌کرد. وقت تمام است و بالاخره ما پس از یک روز پرهیجان و پرخاطره با کوله باری از تجربه از دیدنی‌های این سفر به سمت رستوران سنتی جهت صرف شام و سپس رفتن به هتل و استراحت کردن به راه افتادیم. چراکه فردا باید شوشتر را به مقصد شوش یکی دیگر از شهرهای تاریخی خوزستان ترک می‌کردیم و روز به‌یادماندنی دیگری را بر صفحه خاطراتمان رقم می‌زدیم.

ارسال شده از عزت اسماعیلی

ارسال سفرنامه به شماره تلگرامی 09138374010 خانم میرزایی

21 thoughts on “سفرنامه شوشتر

  1. سفرنامه را با هیجان وصف ناپذیری مطالعه کردم و گویی خود در آن مکان زیبا به سیر و تماشا مشغول هستم . تصاویر بسیار زیبا با وضوح کامل چشم را می نوازد . نویسنده با مهارت تمام آنچه را که خود دیده به مخاطب انتقال داده است . ممنون از خانم اسماعیلی

  2. بسیار زیبا و جالب بود حس کردم خودم به این سفر رفته ام و خودم را در تمامی مکان ها تصور کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *