سفرنامه کویر ورزنه

تور کویر ورزنه از اصفهان

سفرنامه کویر ورزنه

کویر انتهای زمین است، پایان سرزمین حیات است. در کویر گویی به مرز عالم دیگر نزدیک‌تریم…”

این جمله از کتاب علی شریعتی است. کتابی که تا قبل از سفر به کویر، شاید ده‌ها بار آن را خوانده بودم و با خود می‌اندیشیدم که آنجا چگونه جایی است.

سرانجام تصمیم گرفتم که به‌تنهایی، عازم این سفر یک‌روزه شوم. بعضی از سفرها را باید تنها رفت ، تنها دید ، تنها حس کرد و تنها بازگشت. در کویر به احترام آرامشی که حاکم است باید ساکت بود، شاهد بود و ما هیچ ، ما نگاه…

شروع سفر

صبح هنگام با یک تور بسیار خوب و مسافران باصفایش حرکت کردیم و ظهر زمانی رسیدیم که تن طلایی کویر زیر نور خورشید می‌درخشید.

از اتوبوس که پیاده شدیم از جمعیت جدا شدم و به سمت شترهای کرایه‌ای رفتم و تصمیم گرفتم برای اولین بار شترسواری را تجربه کنم. سپس سوار موتورهای چهارچرخ شدیم که با سرعت زیاد به دل کویر می‌رفت و پر از هیجان بود و بعدازآن هم با زیپ لاین از بالای تپه‌های ماسه‌ای گذشتم که می‌شد تمام زیبایی‌های کویر را یکجا در زیر پایت ببینی و لذت ببری.

سفرنامه کویر ورزنه
سفرنامه کویر ورزنه

بعدازظهر به تماشای خانه‌های کاه‌گلی با سقف‌های گنبدی شکل و کوچه‌های پیچ‌درپیچ رفتیم که صدای خروس از حیاط خانه‌هایش به گوش ما رسید. خروسی که ساعت کویر است و آوایش ناقوس دهکده…

شب های کویر

و سرانجام شب فرارسید. شب کویر با ستاره‌های پرنور و درخشانی که آن‌قدر به سطح زمین نزدیک‌اند که دلت می‌خواهد درحالی‌که روی تپه‌های ماسه‌ای خوابیده‌ای، دستانت را بالا ببری و یکی‌یکی آن‌ها را لمس کنی. گاهی نیز  شهابی از دل آسمان سرمه‌ای می‌گذرد و آرامش عمیق آن را برهم میزند.

پایان سفر

در پایان سفر همگی دور آتش جمع شدیم و کباب سیب‌زمینی و چای آتشی خوردیم که خیلی چسبید. هنگام بازگشت کنار پنجره اتوبوس درحالی‌که چشمانم از لذت و خاطره زیبای سفر برق می‌زد برای آخرین بار به دل کویر خیره ماندم با خویش زمزمه کردم که ای کویر، به‌درستی که به مرز عالم دیگر نزدیک‌تری….

ارسال شده از مرجان جمالی

3 thoughts on “سفرنامه کویر ورزنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *