جاذبه های یزد

آتشکده (آتش ورهرام)

بنای فعلی آتشکده در سال 1313 خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث گردیده است. ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در مرکز حیاطی بزرگ و سرسبز و بر بلندی قرار گرفته و برپیشانی عمارت نقش «فروهر» جلوه گر است.اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود 1520سال پیش تاکنون فروزان مانده و حفاظت گردیده است.

آتش ورهرام” درون مجری برنجی و در اتاقی مخصوص، در میان ساختمان آتشکده و در سطحی بالاتر از سطح زمین به دوراز باد و باران و تابش خورشید نگهداری می شود

آتشکده زرتشتیان یزد از مهم ترین آتشکده هایی است که حدود ۸۴ سال پیش بنا شده، اما آتشی که در دل آن شعله می کشد، قدمتی به درازای ۱۵۰۰ سال دارد. این آتش از آتشکده کاریان لارستان به عقدای یزد سپس اردکان و بعد از آن به یزد آورده شده که چند صد سالی را در هر یک از مکان های ذکر شده سپری کرده است.

موزه

موزه آب در یکی از خانه های قدیمی و در بافت تاریخی یزد واقع شده است. این موزه که از سال ۱۳۷۹ کار خود را آغاز کرده و مجموعه ای از بناها و آثار مربوط به آب و تاریخ آب را در زمینه به نمایش گذاشته است.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد از بناهای تاریخی مهم این شهر محسوب می شود. ساخت اولیه مسجد از زمان ساسانیان آغاز و در دهه های اخیر به پایان رسیده بنابراین هر بخش از این مسجد یادگاری از یک دوره تاریخی می باشد. کاشی کاری ها، کتیبه ها و تزئینات این مسجد مربوط به قرن نهم هجری است و به همین دلیل معماری آن را از شاهکارهای دوره تیموری برمی شمرند.

قدم زدن در بافت قدیم یزد

قدم زدن در کوچه پس کوچه های خشت وگلی یزد، حس سفری در دل زمان را به انسان می دهد. نگاه کردن به خانه های بافت سنتی و فکر کردن به اینکه روزی این خانه ها بستری برای شادی ها، غم ها و آرامش اهل خانه بوده اند، حس مرموز و دوست داشتنی را زنده می کند. حسی که تنها با بوی خاک و تاریخ کوچه های آشتی کنان زنده می شود، اما قدم زدن در بافت تاریخی یزد تنها در این قسمت خلاصه نمی شود. بازارهای سرپوشیده، خرید صنایع دستی سنتی و دیدن مردمی که در تکاپو هستند، بخش هیجان انگیز دیگر آن می باشد.

دخمه زرتشتیان

در محل تاریخی دخمه زرتشتیان دو دخمه وجود دارد که یکی در سال ۱۲۳۵ شمسی و دیگری در ۱۳۱۰ شمسی ساخته شده است.این دخمه ها، که به برج خاموشان و برج سکوت نیز شهرت دارد، محل دفن پیروان آیین زرتشتی بوده است. زرتشتیان در اجرای مراسم تدفین، مردگان را دراین دخمه قرار می دادند، بعد از اینکه اجساد توسط لاشخورها خورده شد، استخوان ها را داخل چاهی در مرکز دخمه می ریختند. این مکان تا ۵۰ سال پیش فعال بوده، اما برای حفظ بهداشت و جلوگیری از آلودگی هوا، این روش دفن منسوخ شده است. برج خاموشان، اکنون در سکوتی ابدی، در انتظار چشمان کنجکاو گردشگران به سر می برد.

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد از آن بناهایی است که خاطره بازدید از آن هیچوقت از ذهن محو نمی شود. ساخت این بنا برمی گردد به سال ۱۱۶۰ قمری که به عبارت دیگر می شود ۲۶۰ سال پیش. باغ دولت آباد علاوه بر اینکه از معماری هوشمندانه و شگفت انگیزی برخوردار است، میزبان بلندترین بادگیر جهان می باشد که بر چشم نوازی آن افزوده است. درهای چوبی به همراه شیشه های رنگی، صدای آب و درختان سر به فلک کشیده حسی غیرقابل وصف را بر می انگیزد.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

مدرسه ضیائیه معروف به زندان اسکندر از آثار «مولانا ضیاء الدین حسین رضی» است که در سال 631 قمری آن را بنیان نهاد و بنای آن در سال 705 قمری توسط پسرانش به اتمام رسید. شبستان مدرسه دارای محراب است و در اطراف مدرسه، رواق هایی ساخته شده است. گنبد خشتی این بنا با تزئینات گچبری و نقاشی آبرنگ بر بلندای این ساختمان خود نمایی می کند که نمونه ای از معماری دوره مغول در ایران است.

باغ دولت آبادمحمد تقی خان مشهور به خان بزرگ که سر سلسله خان های یزد در زمان زندیه بود ابتدا قناتی با نام دولت آباد بوجود آورد پس از آن، عمارت «باغ دولت آباد» را در امتداد آن احداث کرد. این ساختمان، محل اقامت این حاکم مقتدر نیز بوده است. این بنا مجموعه ای از چندین عمارت شامل: هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی وسردر جنوبی است. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج، سرو، گل سرخ محمدی، درختان میوه به خصوص انگور و انار است. چشمگیر ترین ویژگی این بنا بادگیر 33.8 متری آن است که بلندترین بادگیر جهان محسوب می شود.

مجموعه امیر چقماق

امیر جلال الدین چقماق شامی در دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب گردید و با کمک همسرش فاطمه خاتون در این مکان میدان‌گاهی و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم تر مسجد امیر چقماق را بنا نهاد. این مسجد دارای گنبدی عظیم و صفه ای عالی و دو شبستان زمستانی و تابستانی است. محراب مسجد دارای سنگ مرمرین زیبایی است که اطراف آن نقش گردیده است.

مجموعه امیر چخماق از اماکن معروف یزد و به گونه ای نماد این شهر محسوب می شود به طوری که گردشگران بازدید از این مجموعه را در اولویت قرار می دهد.این مجموعه شامل میدان، تکیه، مسجد، آب انبار، بازار و یک نخل چوبی ۲۰۰ ساله است که در سده هشتم خورشیدی به دستور حاکم یزد امیر جلال الدین چقماق ساخته شد.

چشمه آب گرم مرتضی علی یزد

چشمه آبگرم مرتضی علی، از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان کویری طبس در استان یزد است. این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله27 ‪ کیلومتری شهر طبس واقع شده‌ است.

برای رسیدن به این چشمه باید حدود 5 کیلومتر پس از شهر طبس را به صورت پیاده که عمدتاً از داخل آب می‌باشد طی کرد. در این منطقه چشمه‌های متعدد آبگرم و آب سرد وجود دارند که بزرگ‌ترین آن‌ها را که از درون حفره‌ای به بیرون تراوش می‌کند را حمام مرتضی علی می‌گویند. آب گرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می‌ریزد و همین سبب ایجاد اختلاف دما در چشمه می‌شود که گاهی به 10 درجه نیز می‌رسد.

غلظت بیشتر آبگرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در کف رودخانه باعث می‌شود که این آب‌ها تا مسافت حدود 300 متری بستر رودخانه پیش روند در حالی که به طور کامل با هم مخلوط نشده‌ و در بستر رودخانه قابل تفکیک هستند. به این ترتیب در یک طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آبگرم جریان دارد و می‌توان یک پا را در طرف گرم رودخانه فرو برد و پای دیگر را در طرف سرد رودخانه. پدیده‌ نادری که شاید در هیچ نقطه دیگر کشور فرصت تجربه آن وجود نداشته باشد.

 

چک چک یا زیارتگاه پیر سبز ، یکی از مهمترین زیارتگاه های زرتشتیان جهان است ودر استان یزد و شهرستان اردکان در کوه‌های میان اردکان و انجیره قرار دارد

نام «چک چک» یا «چک چکو» از صدای قطره‌های آبی گرفته شده که از صخره‌ای می‌چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود. نیایشگاه پیر سبز امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق دارد که برای استراحت ساخته شده که به آن‌ها «خیله» می‌گویند و هرساله میزبان هزاران نفر از مردم کشور «چک چک» نیایشگاه زرتشتیان به نام‌های دیگری همچون «چکچکو» و «پیر سبز» نیز شناخته می‌شود که در استان یزد، شهرستان اردکان و در دل کوه‌های بین اردکان و انجیره جای گرفته استمان و سایر نقاط جهان است.

جالب است بدانید که روایات متعددی در مورد چگونگی ایجاد این مکان مقدس وجود دارد.

اما طبق روایات و مکتوبات تاریخی، به نظر می‌رسد که در زمان حکومت «یزدگرد سوم» آخرین پادشاه ساسانی، اعراب به کاخ مدائن حمله کرده و این امر سبب شد تا پادشاه برای نجات خانواده‌ی خود به دنبال راهکار باشد. وی به همراه همسرش «کتایون»، پسرانش «هرمزان» و «اردشیر» و نیز دخترانش «شهربانو»، «پارس‌بانو»، «مهربانو»، «نازبانو» و «نیک‌بانو» راهی یزد شد تا گزندی به آن‌ها وارد نشود.

تاریخ رمز آلود زیارتگاه چک چک

آخرین دختر «یزدگرد»، «نیک‌بانو» به همراه ندیمه‌اش «گوهر بانو» (مروارید و هریشت از نام‌های دیگر ندیمه‌ی نیک‌بانو است)، به کوه‌های اردکان پناه می‌برند. «نیک‌بانو» در دامنه‌ی کوهی که در نزدیکی اردکان قرار داشت، متوجه سپاه اعراب شده و برای پنهان ماندن از آن‌ها از کوهی بلند و خشک بالا می‌رود.

روایت آمده است که این بانوی پرهیزگار زمانی که خود را در محاصره‌ می‌بیند، به کوه می‌نگرد، آهی از دل می‌کشد و چنین می‌گوید:

مرا چون مادری مهربان در آغوش خود بگیر و از دست دشمنانم برهان

در این لحظه در کوه شکافی ایجاد شده و آن بانوی پاکدامن را به آغوش خود می‌کشد. پس از مدتی بر فراز کوه، قطره‌هایی از آب به زمین می‌چکد. از آن پس زرتشیان، این مکان را گرامی داشته و با ایجاد معبدی، یاد و خاطره‌ی بانوی پاکی‌ را پاس می‌دارند. ایشان بر این باورند که قطره‌های اشک «نیک‌بانو» که همچنان زنده ولی از دیدگان پنهان است، می‌چکد و زمین را خیس می‌کند. به همین دلیل به «چک‌چک» شهرت یافته است. معبد درست در جایی که قطره‌ها از آن می‌چکد، قرار گرفته است. زرتشتیان آن‌ها را جمع‌آوری کرده و به عنوان تبرک، استفاده می‌کنند.

همچنین در این مکان، درختی کهن وجود دارد که به اعتقاد زرتشتیان، از محل فرو رفتن عصای «نیک‌بانو» بر زمین، درختی سبز و پدیدار می‌شود که امروزه نزد زرتشتیان بسیار مقدس و مشهور است. آنچه که بسیار جالب و قابل توجه است، بیرون آمدن این درخت از میان سنگ است که خود از عجایب طبیعی محسوب می‌شود. در ایام خاصی از سال (۲۷ خرداد) زرتشتیان سراسر ایران و جهان، برای برگزاری جشن و دعا و نیایش، در این معبد مقدس گرد هم جمع می‌شوند. داخل شدن به این مکان مقدس نیز همانند زیارتگاه‌های دیگر ادیان، آداب و رسوم معینی را دارا است. برای ورود به این مکان و ادای احترام، گذاشتن کلاه بر سر و درآوردن کفش‌ها از پا، الزامی است و افرادی که پاک نیستند (طهارت جسم ندارند)، اجازه‌ی ورود نخواهند داشت.

بازدید از چک چک در تور یزد

اگر تاحالا یزد نرفتی و میخوای بدونی چجور جاییه، یا اگر رفتی و میخوایی خاطراتت زنده بشه با ما همراه شو.

۰۹۱۳۸۲۷۲۹۳۶ دری
۰۹۱۳۸۳۷۴۰۱۰ براتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *