رفتینگ ارمند

رفتینگ ارمند

گاهی انسان به یک تجربه هیجان انگیز، قهقه های بلند، ترس آغشته به اشتیاق و… نیاز داره که تمام انرژی خودشو تخلیه کنه و آماده یک شروع تازه بشه…

به همین خاطر تصمیم گرفتیم امروز به رودخانه ارمند برویم  و با یک تفریح هیجانی، شگفت انگیز، ماجراجویانه و تفریحی  آشنا شویم.

قبل از اینکه به چهارمحال بختیاری سفر کنیم، نگاهی گذرا به ورزش پر هیجان و پر انرژی رود گردی(رفتینگ) و رودخانه زیبای ارمند داشته باشیم…

رودگردی (Rafting) …

رفتینگ به معنی “کلک سواری” و یا “قایقرانی در رودخانه های خروشان” (White Water Rafting) است. به خاطر اینکه در قسمتهای متلاطم و خروشان رود آب کف می کند و به رنگ سفید در می آید آن را  “آب سفید” یا White Water می گویند.

رودگردی (Rafting)، از فعالیتهای پر طرفدار و سنگین ورزشی است که با قایق به گشت وگذار در مسیررودخانه می پردازند.

قبل از هر صحبتی باید خاطر نشان کرد که از آنجا که فعالیت رفتینگ فعالیتی در طبیعت انجام می شود پس فعالیتی اکوتوریستی است که توریسم ماجراجویانه و ورزشی را در دل خود دارد و از تمامی اصول اکوتوریسم تبعیت می کند.

 “اکوتوریسم یعنی سفر مسئولانه به محیط های طبیعی که باعث حفاظت از محیط طبیعی شده و نفع جوامع محلی را در بر داشته باشد.”

ماجراجویی با رفتینگ ….

از هزاران سال قبل انسانها برای حمل ونقل و شکار و…از تنه های درخت، شاخه درختان، چوب بامبو، نی و یا پارچه وسیله ای می ساختند و جابه جایی ها را به وسیله آن انجام می دادند که از قدیمیترین کلک ها (Raft) بودند.

اولین گزارش ثبت شده از سفری ماجراجویانه با کلک در تاریخ مربوط به جان فرمونت (John Fremont) افسر ارتش آمریکایی در اواسط قرن نوزدهم میلادی است که کلکی را با استفاده از  تیوپ های اتومبیل و پارچه برزنتی ساخت و برروی رودخانه پلات چند روزی را با آن سفر کرد.

فعالیت رفتینگ  از دهه ۱۹۶۰ به شکل توریستی-ورزشی در گراند کانیون آمریکا آغاز شد و بسیاری از شرکت ها برروی این ورزش سرمایه گزاری کردند.

رفتینگ  در دهه هفتاد میلادی وارد بازی های المپیک مونیخ، سپس المپیک ۱۹۹۲ بارسلون و ۱۹۹۶ آتلانتا شد. در اواخر دهه نود میلادی در چهار رشته  سرعت، ماراتن، اسالوم، و موازی، تحت نظارت فدراسیون جهانی رفتینگ IRFدرآمد و ورزشکاران این رشته در رودخانه های مناسب و شناسایی شده به این ورزش پرداختند.

امروز این ورزش به یکی ازشاخ های مهم گردشگری تبدیل شده و کشورهایی که امکان برگزاری چنین تفریح مهیجی را دارند بسیار مورد استقبال قرار می گیرند. برای هیجان بیشتر، رودگردی را در رودخانه های خروشان انجام می دهند.

برای این تفریح، رودخانه هایی که قابلیت رفتینگ را دارند، درجه بندی می شوند،این درجه بندی بر حسب سختی و شدت آب رودخانه از ۱تا ۶ صورت می گیرد، بدین طریق که رودخانه ای ب درجه ۱، برای کودکان نیز مناسب است و شدت و سختی آن کم می باشد؛ اما رودخانه ای که درجه آن ۶ است، بسیار خطرناکند و به رودخانه مرگ شهرت دارند و فقط افراد حرفه ای می توانند در آن به رودگردی بپردازند.

تصاویری از ورزش مفرح رفتینگ در خارج از ایران

رفتینگ در ایران

این ورزش هیجانی سال های ابتدایی عمر خود را در ایران شروع کرده است و در سال ۱۳۸۵ بود که با شناسایی رودخانه زاینده رود و ارمند و پتانسیل آن ها، تورهای یک یا دوروزه قایقرانی در این رودخانه ره اندازی شد.

رودخانه های بسیاری با درجات متفاوت در ایران قابلیت ارائه این ورزش و تفریح پرطرفدار را دارند. رودخانه های مناسب رفتینگ در ایران عبارتند از:

۱) رودخانه ارمند در استان چهارمحال و بختياری (درجه ۲/۵ تا ۴) مناسب براي كاياك سواری از مبتدی تا حرفه‌ای و رفتینگ.

۲) رودخانه سفیدرود در استان گیلان (درجه امواج ۲ تا ۳) مناسب برای رفتينگ و كاياك سواری.

۳) رودخانه سزار دراستان لرستان (درجه امواج ۲ تا ۴) مناسب برای رفتينگ و كاياك سواری از مبتدي تا حرفه‌ای.

۴) رودخانه کرج دراستان تهران (درجه امواج ۲ تا ۴) مناسب برای كايك سواری و رفتينگ حرفه‌ای.

۵) رودخانه سیروان در استان کردستان (درجه امواج ۳ تا ۵) مناسب براي رفتينگ و كاياك سواري از مبتدي تا پيشرفته.

۶) رودخانه زاینده رود در استان‌های اصفهان و چهار محال و بختیاری (بيشتر مسير آب راكد است و در محدوده پل‌ زمانخان درجه امواج ۳ تا ۴) براي رفتينگ تفريحی و آرام مناسب است.

و ….

رودخانه ارمند (کارون علیا)

رودخانه ای که امروز با قابلیت های بسیاری که دارد به یکی از جاذبه های مهم گردشگری تفریحی و ورزشی ایران تبدیل شده، رودخانه کارون علیا یا ارمند در استان چهارمحال و بختیاری است که از مناطق کوهستانی مرتفع شرق و دشت‌های مرکزی استان سرچشمه می گیرد و پس از عبور از منطقه ارمند، آب رودخانه سرخون را دریافت می کند و با پیوستن به رودخانه بازفت، به سد کارون ۴ می‌ریزد.

ارمند یکی از رودخانه های مهم استان چهارمحال و بختیاری است و اصلی ترین پتانسیل این استان محسوب می شود؛ چرا که حوضه آبریز آن بیش از ۵۰ درصد استان را شامل می شود و سالانه حدود ۱۰۰ مترمکعب، متوسط آبدهی آن است.

ارمند با دارا بودن شرایط ویژه و مناسب (عرض و عمق کافی) انجام ورزش ها و تفریح های رودخانه ای را فراهم آورده و  در کنار طبیعت بی نظیر منطقه، آبشارهای مرتفع، درختان بلوط و…، مهمتر از همه اهالی مهربان و خونگرم منطقه زمینه های گردشگری اکوتوریسمی و ورزشی را بسیار پررنگ می کند. فعالیت های گردشگری در این رودخانه  از سال ۱۳۸۵آغاز شد.

ارمند همان رودخانه کارون است که به دلیل قرارگیری این بخش از آن به روستای بزرگ ارمند، به این نام معروف شده است.

هیجان رودگردی(Raftinj) در رودخانه ارمند

طول مسیررودخانه اروند حدود ۲۰ کیلومتر است که گذر از آن با قایق حدود ۴ الی ۵ ساعت زمان می برد. جاهای مناسب برای به آب انداختن قایق در نظر گرفته شده، همچنین نقاط مناسب برای توقف در مسیر و استفاده از طبیعت بکر و صرف میان وعده نیز وجود دارد. علاوه بر لذت قایق سواری در امتداد رودخانه نقاطی را برای شیرجه زدن مشخص کرده اند، البته باید آموزش شنا دیده باشید.

تجربه یک رفتینگ هیجانی

همراه با لیدری که راه بلد و آموزش دیده است سوار بر قایق می شویم. لیدر رفتینگ هدایتگر قایق در جریان رودخانه است. گاهی باید از آرامش و مناظر اطراف لذت ببری و هم مسیر جریان آب شوی و گاهی با صدای لیدر که به همه سرنشینان فرمان پارو زدن به سمت جلو All Forward می دهد، باید با تمام توان پارو بزنی. در میان آرامش رودخانه ناگهان در چند متری خود تلاطم و طغیان رودخانه را می بینی و باید خود را برای هیجانی وصف ناپذیر آماده کنی، ترسی همراه با شوق همه وجودت را می گیرد، همه همراهان تمام انرژی خود را به کار می گیرند تا قایق وارونه نشود، صدای جیغ و هیاهوی شادی بخشی در رودخانه طنین انداز می شود، گاه سرتاسر خیس می شوی و از برخورد خنکی آب با پوست بدنت، لذتی باورنکردنی را حس می کنی، بعد از کذر از موج های خروشان رودخانه، دوباره آرامش فرا می رسد و ناگهان صدای قهقهه و خنده بلند مملو شوق و هیجان دوستان را می شنوی و…

در طول مسیر رودخانه ، گردشگرانی که در اطراف رودخانه به استراحت و تماشا نشسته اند را می بینی که برایت دست تکان می دهند و دوستی لحظه ای را رقم می زنند که سراسر شادی و امید است. علاوه برآن تماشای مناظر بکر و صخره های بلند، درختان بلوط و طبیعت بی نظیر چهارمحال و بختیاری و اهالی دوست داشتنی که مشغول کارو تلاشند، حظی غیرقابل وصف را به ارمغان می آورند و بی شک دیدن این همه زیبایی، روح انسان را صیقل داده و او را برای شروعی دوباره آماده می سازد.

در طول این مسیر هیجانی و شگفت، گاه برای عقب رفتن و یا دور زدن لیدر فرمان پارو به عقب All Backرا می دهد و همه باید به سمت عقب پارو بزنند، و این هماهنگی و کار گروهی، ارتباطی تنگاتنگ و اتحادی دیدنی را به وجود می آورد.

باید رفت و حس فراموش نشدنی رفتینگ را درکنار دوستان را تجربه کرد.

لوازم و تجهیزات مورد نیار رفتینگ

برای اینکه سفر راحت و سبکی داشته باشید، از بردن اسباب و لوازم غیر ضروری بپرهیزید . لوازمی که برای این سفر نیاز دارید عبارتند از:

کفش مناسب (ضد آب)،  کوله، حوله و لوازم شخصی، لباس اضافه جهت تعویض پس از رفتینگ، کارت شناسایی معتبر، داروهای شخصی، کرم ضدآفتاب، عینک افتابی(طبی درصورت نیاز) بند دار.

تجهیزات مورد نیاز و ایمنی رفتینگ را تورهای برگزار کننده در اختیار شما قرار می دهند.

اقامت در روستای دره یاس

دره یاس روستایی دورافتاده است که برخلاف ناشناخته بودن آن کمپی مجهز در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع، به منظور اسکان و استفاده گردشگران درنظر گرفته شده است که دو خوابگاه مجزا برای بانوان و آقایان با ظرفیت ۳۲ تخت دارد. این اقامتگاه کلیه امکانات رفاهی مورد نیاز سفری کوتاه مدت را دارد.

اگر به هر دلیلی نخواهید از این اقامتگاه استفاده کنید می توانید در اطراف رودخانه کمپ بزنید.

دسترسی به رود ارمند

از شهر اصفهان باید به مبارکه بروید و از شهرهای بروجن، بلداجی، چغاخور، ناغان، دورک عبور کنید و سپس به روستای  دره یاس رسیده و در آنجا اقامت برنامه رفتینگ خود را آغاز کنید چرا که  حرکت قایق ها از محل “دره  یاس” آغاز می شود.

بهترین زمان رفتینگ در ارمند

معمولا در تمام فصل ها تورهای رفتینگ برگزار می شود، اما در بهار که میزان آب بیشتری در رودخانه جریان دارد، هیجان بیشتری را در حین رفتینگ تجربه خواهید کرد. در تابستان میزان آب کم شده و برای افراد عادی و کسانی که به طور حرفه ای با این ورزش آشنا نیستند، مناسب تر است.

توصیه کارناوال

هزینه این سفر بسیار اندک است و با حداقل هزینه می توانید شادی و نشاط بی نظیر و غیر قابل وصف را تجربه کنید. نگران آشنا نبودن با این رشته ورزشی نباشید، قبل از شروع سفر در رودخانه، راهنما به شما آموزش های لازم را می دهد.

همراه با قایق شما یک قایقران حرفه ای باقایقی جداگانه به دنبال شما می آید و تصاویری زیبا از لحظات هیجان انگیز و جالب شما ثبت می کند.

اگر در تابستان به این سفر می روید، به علت گرما شب ها ممکن است حشرات اطراف رودخانه شما را آزار دهد پس در صورت امکان چادر مسافرتی خود را برپا کنید و ورودی های آن را ببندید.

در اطراف رودخانه مزارع متعدد و فراوان پرورش ماهی قزل آلا وجود دارد که می توانید یکی از وعده های غذایی خود را ماهی کبابی لذیذ را نوش جان کنید.

ممکن است در طول این سفر شما یا دوستانتان به مراکز درمانی نیاز پیدا کنید، در این صورت به هیچ وجه نگران نباشید درمانگاه ارمند درفاصله ۲کیلومتری یعنی در روستای ارمند علیا واقع شده است. همچمین درمانگاه لردگان و بیمارستان شهر بروجن از نزدیک ترین مراکز درمانی به این منطقه هستند.

از جاذبه های گردشگری اطراف این رود مثل  دریاچه شلمزار،چشمه سیاسرد(بروجن)، آبشار آتشگاه (۲۰۰ کیلومتری شهرکرد)، چشمه برم(لردگان)، دشت لاله های زیبای واژگون، شالیزار های برنج، جنگل های بلوط و… نیز دیدن کنید.

3 thoughts on “رفتینگ ارمند

  1. سلام روزتون بخیر
   متشکرم
   ما هر روز در تلاشیم که بهتر و پربار تر بشه
   با ما همراه باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *